More

  Казна затвор за напуштањето на миленици во Хрватска

  Напуштањето на животните наскоро би требало да стане кривично дело со затворска казна до една година, пишува Јутарњи лист.

  Тоа ќе биде дел од новиот пакет измени на Кривичниот законик, кој веќе една година го пречистува работната група на Министерството за правда и администрација. Oд документите на работната група која работи на новиот закон, како што пишуваат хрватските медиуми, се гледа дека во овој пакет измени Министерството одлучило да работи на зајакнување на заштитата на животните, со што напуштањето на животните се третира како кривично дело.

  Првпат во Хрватска напуштањето животни ќе се третира како кривично дело за кое може да се изрече затворска казна. Во моментов тоа е само составен дел на Законот за заштита на животните, за кој е предвидена казна до 30.000 куни (245.000 денари).

   

   

  jutarnji.hr

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  2.1kmh
  20 %
  Thu
  28 °
  Fri
  28 °
  Sat
  29 °
  Sun
  28 °
  Mon
  27 °
  spot_imgspot_img