Претседателот со државна делегација на Генералното собрание на ОН

0
114

Државна делегација предводена од претседателот Стево Пендаровски од денеска до 22 септември ќе учествува на 78-та сесија на Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк.

Темата на годинашното собрание е „Обнова на довербата и повторно стартување на глобалната солидарност: Забрзување на акцијата за Агендата 2030 и нејзините цели за одржлив развој кон мир, просперитет, напредок и одржливост за сите.

Во рамки на учеството на Генералното собрание на ОН, предвидено е Пендаровски да оствари средба со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, при што ќе ја одликува ООН со Орден на Република Северна Македонија.

Како што е најавено од Кабинетот на Претседателот, Пендаровски ќе има обраќање пред Советот за безбедност на отворената дебата на тема „Одржување на целите и принципите на Повелбата на ОН преку ефективен мултилатерализам: одржување на мирот и безбедноста на Украина“, а ќе се обрати и на лидерскиот дијалог „Зголемување на активностите на клучните транзиции за да се забрза напредокот на Целите за одржлив развој“.

 

 

slobodnaevropa.mk