More

  Востоличен новиот Митрополит Делчевско-каменички г. Марко

  На вчерашната свечена Архиерејска Литургија во соборниот делчевски храм на Сечесното Успение на Мајката Божја беше востоличен новиот Митрополит на Делчевско-каменичката епархија, Високопреосветениот г. Марко. Со овој свештен чин, за прв пат во поновата црковна историја, Делчево станува митрополитско седиште.

  На Светата Литургија чиноначалствуваше Митрополитот Делчевско-каменички г. Марко, кому му сослужуваа Митрополитите: г. Иларион Брегалнички, г. Јован Крушевско-демирхисарски и г. Григориј од Кумановско-осоговски како и Епископите од Србија: г. Пахомиј Врањски, г. Андреј од Австриско-швајцарски и г. Арсениј Нишки.

  Молитвено учествуваа и други архиереи: Митрополитот Дељадровско-илинденски г. Јоаким, Епископот Хераклејски г. Климент, Епископот Дремвицки г. Давид, Епископот Стобиски г. Јаков и пензионираниот Митрополит г. Јосиф поранешен Кумановско-осоговски.

  Чинот на востоличување беше изведен од Митрополитот Брегалнички г. Иларион, од чијашто досегашна епархија произлезе новата православна епархија Делчевско-каменичка.

  Нашето монашко братство, возглавено од Старецот Епископ г. Партениј, срдечно му честита на нововостоличениот Митрополит Делчевско-кумановски г. Марко и му посакува обилни од Бога благослови, сили и просветление, за богоугодно и доброплодно да го напасува стадото Христово во доверената му нива Господова.

   

   

  Бигорски манастир

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  2.1kmh
  20 %
  Thu
  28 °
  Fri
  28 °
  Sat
  29 °
  Sun
  28 °
  Mon
  27 °
  spot_imgspot_img