More

  Воспоставени дипломатски односи помеѓу Македонија и Јужна Африка

  Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар Османи, заедно со министерката за надворешни работи на Јужна Африка, Наледи Пандор, потпишаа Заедничко комунике за воспоставување дипломатски односи меѓу двете земји, во рамки на 78-то заседание на Генералното Собрание на Обединетите нации, во Њујорк.

  “Воспоставувањето дипломатски односи меѓу Северна Македонија и Јужна Африка ги потврдува нашите заложби за градење пријателски односи и партнерства и со географски оддалечените земји. Отворањето ново поглавје во билатералните односи меѓу двете земји нуди дополнителни можности за развој и на економските и бизнис врски, како и зајакнување на соработката на мултилатерално ниво”- истакна Османи

  Чинот на официјализирање на пријателството меѓу  Македонија и Јужна Африка претставува добра основа за развој на соработката во голем број области како културата, туризмот, здравството, како и за градење на договорната рамка.

  Јужна Африка е 182 земја со која Македонија има воспоставено дипломатски односи.

  kurir.mk

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  2.1kmh
  20 %
  Thu
  28 °
  Fri
  28 °
  Sat
  29 °
  Sun
  28 °
  Mon
  27 °
  spot_imgspot_img