Запленети рекордни 3,6 тони кокаин во Бразил

0
77

Бразилската морнарица денеска соопшти дека запленила 3,6 тони кокаин на брод во близина на брегот на североисточната држава Пернамбу.

Оваа операција претставува најголема поединечна заплена на дрога во Бразил досега.

Морнарицата извести дека запленила мал моторен чамец кој имал намера да превезува луѓе и товар долж брегот. По заплената, пловилото со патролен чамец било одвлечено до пристаништето Ресифе.

Оваа импресивна операција доаѓа по серијата поморски акции насочени кон борба против трговијата со дрога долж бразилскиот брег.

 

 

fokus.mk