Македонската карате-репрезентација освои 9 медали на Балканското првенство во Албанија

0
50

Македонската карате-репрезентација, предводена од селекторите Александар Кузмановски (борби) и Стојан Андриевски (кати), освои девет медали по два натпреварувачки дена на Балканското првенство (БП) за сениори, кое вчера со третиот ден заврши во Тирана (Албанија).

Со златен медал се закити Христаки Давитковски во борби, во конкуренција на ветерани, во категоријата над 55 до 75 кг. Тој во финалето го победи Љубомир Тодовиќ од Србија, со 3-0.

Сребрени медали освоија Викторија Јовановска (категорија до 61 кг), потоа трикратниот европски првак и вицешампион на светот од последното светско првенство (СП), Емил Павлов (до 67 кг), Берат Јакупи (над 84 кг) и машкиот ката-тим (Кристијан Бајовски, Александар Спасовски и Давид Спасовски). Бронзени медали освоија Вероника Костовска (до 61 кг), Фахик Весели (до 60 кг), Петар Заборски (до 75 кг), како и екипниот женски состав во борби (Јована Георгиева, Вероника Костовска, Бојана Манева и Ангела Мојсовска).

 

 

sportm.mk