More

  Ковачевски: Во мај има доволно простор за редовни претседателски и парламентарни избори

  Постои доволно простор во мај да се организираат изборите, во нивниот редовен термин, за финалните ставови на политичките партии ќе се разговара кога ќе се постигне поширок консензус – порача премиерот Димитар Ковачевски од Прилеп.

  Во предизборие кога политичките партии ги подгреваат тензиите особено по поставувањето на 15 метарскиот крст во дворот на црквата на Попова Шапка, премиерот вели политиката да ги тргне рацете од верата и непотребно да не се подгрева состојбата.

  Според него на државата и требаат одлуки во однос на интегрирање во ЕУ а не политички провокации.

  фото: Архива

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  overcast clouds
  2.8 ° C
  2.8 °
  2.8 °
  87 %
  3.1kmh
  100 %
  Thu
  9 °
  Fri
  13 °
  Sat
  15 °
  Sun
  12 °
  Mon
  5 °
  spot_imgspot_img