Бајден го поминува својот 81-ви роденден во чест на традицијата на Белата куќа за помилување мисирки за Денот на благодарноста

0
199

Претседателот Џо Бајден поминува дел од својот 81-ви роденден почитувајќи ја традицијата на Белата куќа за помилување мисирки за Денот на благодарноста.

Мисирките кои добиваат извршна милост на церемонијата во понеделник се именувани како Либерти и Бел.

Птиците стари 20 недели и 42 килограми беа изведени и одгледани за таа пригода во Вилмар, Минесота, од страна на мисиркината компанија Џени-О.

Церемонијата на помилување на мисирка го означува неофицијалниот почеток на празничната сезона во Вашингтон и тоа ќе биде особено напорен ден за Белата куќа.

Покрај прославувањето на роденденот на претседателот, Џил Бајден ја поздравува и испораката на 18 и пол метри високата Фрејзер елка од Северна Каролина како официјална елка во Белата куќа.

 

VOA