Жена од Косово донела шестмесечно бебе без знаци на живот во тетовската болница, одбила обдукција, го зела телото и документите и заминала

0
81

Вработена на Одделението за педијатрија во тетовската Клиничка болница вчера (20 ноември) во 9 часот и 45 минути во СВР Тетово пријавила дека на 9-ти овој месец околу 7 часот женско лице од Република Косово донело шестмесечно бебе без знаци на живот, кое лекарите од ова Одделение се обиделе да го реанимираат, но не успеале во тоа и констатирале негова смрт.

Женското лице од Косово потоа го зело бебето и медицинската документација и заминало одбивајќи да се изврши обдукција.

Во координација со јавен обвинител се преземаат мерки за целосно расчистување и документирање на случајот, велат од СВР Тетово.