Мештаните се плашеа од осомничениот за убиството на Вања: „Психопат е, правеше проблеми“

0
449

Во селото Бразда, скопско, сите мештани знаат или слушнале за Љупчo Палевски Палчо, главниот осомничен за убиството на малиот Вања од Скопје, чие тело вчера беше пронајдено недалеку од селскиот атар.

Екипата на Телеграф.рс го посети селото, каде вчера беше пронајден и изгорен автомобилот Цитроен што осомничените го користеа при киднапирање на 14-годишно девојче.

Мештаните не сакаа да застанат пред нашите камери, велат дека се многу потресени од се што се случило и дека не можат да поверуваат дека малата Вања е мртва. За Палча немаа ниту еден убав збор… Сите се плашеа од него.

„Тој е психопат, а и претходно правеше проблеми“, ни рекоа мештаните, кои од страв бараат да останат анонимни.

Со солзи во очите зборуваат за случајот што ја потресе Северна Македонија и целиот регион.

Трагедија, кутро дете“, велат мештаните од местото кое од вчера преполни со полиција.

„Знаеме за Палча, но никој не го познава добро. Тој е чуден човек, секогаш има некои проблеми со него. Ова е страшно“, велат мештаните.

Да потсетиме, малата Вања исчезнала на 27 ноември околу 7 часот и 30 минути наутро, кога почнала да оди на училиште, а нејзиното тело било пронајдено вчера во атар на селото. Полицијата соопшти дека девојката е убиена истиот ден кога исчезнала, а за нејзиното убиство се осомничени пет лица, меѓу кои и нејзиниот татко и споменатата Палча.

Мотивот за киднапирање и убиство е личен интерес.

Македонската полиција соопшти дека Палча на 30 ноември ја напуштил државата и заминал за Србија, од каде следниот ден заминал во Бугарија. Тој ја напушти Македонија со својот адвокат, кој ги потврди овие наводи, нагласувајќи дека мислел дека ја носи Палча во Белград на прегледи, за да го спријател, додавајќи дека не знаел дека Палча е поврзана со убиството на малиот Вања.

Од друга страна, бугарската полиција денеска соопшти дека нема информации за осомничениот да се наоѓа на нивна територија.

Љупчо Палевески одамна е познат по својата деловна и политичка ангажираност. Северна Македонија најпрвин го познаваше по неговата градежна компанија Упа Ентерпрајс, но и како основач на неделникот „Старт“.

Палевски има и десничарска проруска партија во Македонија, тој беше во екстрадициски притвор во Белград по меѓународна потерница од Хрватска. Имаше и свој подкаст.

Според она што може да се види на неговиот Фејсбук профил, Палевски секојдневно се рекламирал освен на 27 ноември кога според истрагата се случило киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања.

 

telegraf.rs