Силен земјотрес ја погоди Австрија

0
90

Земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала синоќа ја погоди Австрија, а епицентарот бил на 12 километри од Тернице.

Земјотресот е почувствуван во Чешка, Хрватска, Унгарија, Словачка и Словенија.

Земјотресот е регистриран на длабочина од 10 километри, а граѓаните велат дека многу се тресел.

 

 

teleraf.rs