(ФОТО) Ледената Бетика се качи на Алпите и го развиори македонското знаме

0
88

Бети Котовчевска од Ресен, позната и како ледената Македонка Бетика, си го исполни сонот и се качи на Алпите во Франција, со експедиција организирана од Вим Хоф, екстремен холандски атлетичар кој во светот е познат како Ледениот човек (The Iceman).

Експедицијата ја предводеше неговиот инструктор Леандре, познат како Леденото момче (Iceboy).

Откако вчера (05.02) Бетика го заврши екстремниот предизвик и стигна до целта, го развиори македонското знаме.

Таа објави и неколку фотографии и видеа на својот Инстаграм.

-Радувај се Македонијо, Бетика штотуку ги искачи алпите во шорц,исто така Бетика беше најмладата личност на ова експедиција!🥹
Каков прекрасен ден да веруваме во себе си,да веруваме во нашиот потенцијал и сила, да се истражуваме себе си и да ги рушиме сите граници !
Вечно благодарна!
Денес само си ја гушнав најсилно мојата мала Бети, и реков: we did it Queen !!!!🤍

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Betika ✨ (@_betika_)

Поврзани вести:

(ВИДЕО) „Ледената Македонка“ Бетика, се подготвува за експидиција

 

(ВИДЕО) Ледената Македонка Бетика влегува во водите на замрзнато езеро под Пелистер

(ФОТО 16+) Македонкската инфлуенсерка која на снег се фотографира по костим за плажа