Камионџија од Македонија предизвика голема сообраќајка во Хрватска – влетал во детска соба која имало дете

0
69

Полицијата во Мирковице во 6 часот и 26 минути добила пријава за сообраќајна незгода со повредени лица.

На местото на настанот, полициски службеници извршиле увид при што било утврдено дека возачот на камионот и полуприколката со словенечки регистарски таблички, 40-годишен државјанин на Северна Македонија, не се движел среде обележаната сообраќајна лента Бранка. улица Радичевиќ во Мирковци.

Наместо тоа, возилото се движело лево, преминало преку левата сообраќајна лента и насипот, слетало на зелена површина, каде удрило во пумпната станица за отпадна вода и во плакарот за електрична инсталација, потоа во оградата од семејната куќа на 86-годишниот старица и на крај ѕидот од семејната куќа од 43- годишник, кој ја пробива силата на ударот. Во тој момент во собата од куќата каде што се урнал ѕидот се наоѓал малолетник.

Возачот на камионот и малолетникот со возилата на Заводот за јавно здравје на Вуковарско-сремската жупанија се пренесени во Општата Жупаниска болница, каде им се констатирани полесни физички повреди.

Со извршениот алкотест не е утврдено присуство на алкохол во телото на возачот на камионот.

Полициската управа Вуковар-Срем, соопшти дека на возачот му била доставена мандатна прекршочна наредба поради прекршокот што ја предизвикал сообраќајната незгода во која имало повредени лица.