Теја Дора е победничка на Евровизија во Србија и оди во Малме!

0
127

По долги три часа заврши финалето на „Песна на Евровизија“, а Теја Дора убедливо победи со 22 поени со песната „Рамонда“ – таа е претставничка на Србија на Евровизија 2024 година.

Водители на програмата беа Драгана Косјерина и актерот Славен Дошло, додека во популарната „зелена соба“, како и изминатите години, настапија Кристина Раденковиќ и Стефан Поповиќ. Инаку, ваквата тепачка на популарно натпреварување одамна не е понапната, а главни фаворити беа Бресквица, Теја Дора, Констракт, Зорја…

Според традицијата, РТС ќе го донира својот дел од приходот од СМС пораките добиени во текот на сите 3 дена на Изборот за песна на Евровизија 2024 година на оние на кои најмногу им е потребна поддршка и помош. Годинава целиот приход на РТС од СМС ќе оди во здружението „Ѕвончица“, за помош на децата заболени од малигни и ретки болести.

Откако минатата година ѝ беше доделена статуата од претставникот Лук Блек, Теодора накратко прокоментира:

– Многу сум збунет, не знам што да кажам. Не сакам да кажам нешто погрешно сега. Фала на сите, нема да ве разочарам. Ние ќе победиме!

 

telegraf.rs