Закерберг, Гејтс и Ријана меѓу гостите на гала прославата на синот на индиски богаташ

0
69

Извршниот директор на Мета, Марк Закерберг и директорот и ко-основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс беа меѓу гостите на раскошната тридневна прослава пред венчавката на синот на најбогатиот човек во Азија, индискиот милијардер Мукеш Амбани, пишува денеска CNBC.

Во текот на викендот во градот Јамнагар во индиската држава Гуџарат беше одржана церемонија на прослава на претстојниот брак на Анант Амбани, најмладиот од синовите на Мукеш Амбани.

Тридневниот предсвадбен баш започна во петокот со настапот на американската пејачка Ријана, на кој присуствуваа Цукерберг и Гејтс.

На прославата присуствуваа бројни боливудски ѕвезди, а меѓу гостите наводно била и ќерката на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, Иванка Трамп.

Ројтерс наведе и дека гостите биле почестени со 500 јадења подготвени од околу 100 готвачи.

Според Форбс, Мукеш Амбани е деветта најбогата личност во светот со нето богатство од 117,8 милијарди долари, а тој е и претседател на конгломератот Reliance Industries, кој исто така се занимава со различни бизниси, од нафта и гас до телекомуникациите.

Агенцијата забележува дека во 2020 година, Фејсбук на Закерберг инвестирал 5,7 милијарди долари во Jio Platforms Limited, компанија во сопственост на компанијата на Амбани, а во 2022 година, Мета објави функција која им овозможува на корисниците да пребаруваат и купуваат производи на апликацијата за намирници JioMart. која е дел од WhatsApp.

Во меѓувреме, Мајкрософт и некои други компании од конгломератот Reliance Industries почнаа да соработуваат.

 

 

telegraf.rs