Исклучително силен земјотрес ја погоди Јапонија

0
55

Исклучително силен земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Јапонија, пишува EMSC.

Не е издадено предупредување за цунами.

Епицентарот бил во близина на источниот брег на Хоншу, на длабочина од 40 километри.

Земјотресот е регистриран во 12:16 часот по локално време.

 

 

telegraf.rs