Снегот направи хаос во Шведска , возачите заглавија 10 часа

0
26

Неколку автопати во јужна Шведска се урнаа во средата поради обилниот снег кој падна во текот на ноќта, оставајќи многу возачи заробени во своите возила повеќе од 10 часа.

По пролетниот викенд, Шведска се соочи со студен бран и обилен снег, особено во јужниот дел на земјата.

Линиите на патот Е4 кај Џенчепинг во вторникот беа долги дури 25 километри, а некои луѓе кои ноќе спиеја во своите автомобили сè уште беа заглавени во сообраќаен метеж во средата наутро.

Локалните жители велат дека ова е најлошата бура од 1995 година, објавија шведските медиуми.

 

telegraf.rs