Нови 668 случаи на коронавирус од 3 974 тестирања, денеска регистрирани починати 7 лица

0
567

Од направени 3.974 тестови во последните 24 часа, регистрирани се 668 нови случаи на КОВИД-19 и 81 реинфекции. Оздравени се 887, а пријавени се седум починати лица, соопшти Министерството за здравство.

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, од новите случаи во Скопје се 340, Битола – 43, во Куманово и Струмица по 33, Охрид – 30, Прилеп – 23, Тетово – 22, Кавадарци, Велес, Штип и Кичево – по 15, Гевгелија – 11, Струга и Богданци – по 9, Гостивар, Неготино и Свети Николе – по 8, Ресен и Дебар – по 5, Кочани, Крива Паланка и Демир Капија – по 3, Радовиш, Делчево и Македонски Брод – по 2, Берово, Валандово, Виница, Кратово, Крушево и Демир Хисар по еден.

Од вкупниот број на позитивни (668), регистрирани се 81 реинфекции.

Регистрирани сe 887 оздравени пациенти од: Скопје – 621, Битола – 39, Куманово – 36, Кавадарци – 32, Велес – 31, Неготино – 19, Гевгелија – 13, Тетово и Кичево – по 11, Прилеп и Гостивар – по 10, Ресен – 8, Штип – 5, Охрид, Богданци, Свети Николе, Кочани, Крива Паланка и Демир Капија – по 4, Струмица, Радовиш, Делчево и Пробиштип – по 3, Берово – 2, Струга, Македонски Брод и Валандово – по еден.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се седум починати лица. Тројца починати се од Прилеп (80г, 80г и 81г), двајца од Скопје (78г и 82г) и по едно починато лице од Куманово (75г) и Струга (60г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој термин“, дополнително нема пријавени починати лица.

Од вкупниот број на починати лица, кај седум лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 3.974 тестови преку: ИЈЗ-270, ЦЈЗ Скопје-91, ЦЈЗ Битола-98, ЦЈЗ Прилеп-48, ЦЈЗ Тетово-2, ЦЈЗ Куманово-65, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–321, Жан Митрев (Филип Втори)-62, Авицена-71, Биотек-101, Систина-51, лабораторија Лаор-132, Синлаб-8, Ремедика-0, Плодност-41, Генеа-10, Никоб Лаб-295, ВФВ Медикал-43, Ели Медика-30, Ројал Медика–19, Спектра-ММ-9, Рапид Лаб–20, Жан Митрев Струмица–15, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-13, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.153.

Досега во земјата се направени вкупно 1.870.093 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 293.328, бројот на оздравени пациенти е 276.835, на починати е 8.898 а бројот на активни случаи изнесува 7.595.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 135758, Активни 4205
Куманово 16013, Активни 333
Битола 14050, Активни 373
Прилеп 13429, Активни 244
Тетово 13300, Активни 290
Кавадарци 9982, Активни 234
Гостивар 9321, Активни 135
Велес 9293, Активни 297
Охрид 8459, Активни 176
Штип 7879, Активни 108
Струмица 7863, Активни 212
Кичево 5325, Активни 122
Кочани 4908, Активни 68
Струга 4615, Активни 83
Гевгелија 4166, Активни 111
Неготино 3582, Активни 111
Свети Николе 2615, Активни 43
Ресен 2554, Активни 67
Радовиш 2475, Активни 73
Крива Паланка 2348, Активни 40
Делчево 1879, Активни 19
Берово 1704, Активни 20
Дебар 1599, Активни 49
Валандово 1516, Активни 38
Виница 1362, Активни 18
Пробиштип 1281, Активни 6
Богданци 991, Активни 36
Кратово 924, Активни 20
Крушево 873, Активни 16
Демир Хисар 811, Активни 16
Македонски Брод 683, Активни 11
Демир Капија 541, Активни 9
Македонска Каменица 519, Активни 1
Пехчево 456, Активни 9
Дојран 254, Активни 2

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here