More

  Алармантна состојбата во Лондон од поплави

  Во Лондон постои висок ризик од давење луѓе бидејќи се зголемува ризикот од големи поплави во градот поради климатските промени, предупреди работната група на градскиот совет.

  Според извештајот на работната група, опасноста е особено сериозна бидејќи нема генерален план или надлежност за решавање на се поголемата опасност од поплави во градот, пренесува Гардијан.

  Работната група претходно го презентираше својот извештај пред Советот на Лондон, меѓупартиска група која претставуваат 32 општини во главниот град.

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  7.8 ° C
  7.8 °
  7.8 °
  42 %
  4.1kmh
  20 %
  Fri
  8 °
  Sat
  7 °
  Sun
  1 °
  Mon
  -0 °
  Tue
  2 °
  spot_imgspot_img