More

  Албанија го осуди признавањето на независноста на Доњецк и Луганск од страна на Русија

  Тирана ја осуди одлуката на Русија да ги признаe самопрогласените „Доњецка народна република” и „Луганска народна република” и ја повтори подршката за Украина.

  Прв реагираше претседателот Илир Мета, кој, откако ја осуди одлуката на Русија, во официјална реакција оценува дека овој униталатерален акт претставува “тежок прекршок на меѓународното право, договорот од Минск и го поткопува територијалниот интегритет и суверенитет на Украина”.

  „Албанија останува обединета со партнерите и сојузниците во подршката за Украина“, напиша Мета.

  И министерката за Европа и надворешни работи, Олта Џачка, ја осудува руската одлука и наведува дека тоа е јасно кршење на меѓународното право, договорот од Минск, како и закана по територијалниот интегритет и независноста на Украина.

  И таа, како и Мета посочува дека “Албанија останува обединета со партнерите и сојузниците во поддршката за Украина”.

   

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  0.8 ° C
  0.8 °
  0.8 °
  44 %
  2.1kmh
  20 %
  Wed
  1 °
  Thu
  2 °
  Fri
  4 °
  Sat
  5 °
  Sun
  8 °
  spot_imgspot_img