More

  Годишно собрание на МАНУ

  Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) денеска ќе одржи Редовно годишно собрание кое ќе биде отворено со експозе на претседателот на МАНУ, академик Љупчо Коцарев за Академијата во 2021 и предизвиците во оваа година.

  На дневен ред се Предлог-извештај за работата на МАНУ во 2021 година и Предлог-програма за работата во 2022 година поднесени од Претседателството на Академијата.

  Редовното годишно собрание ќе продолжи со излагање на секретарот на МАНУ, дописен член Изет Зеќири, за финансиските планови на МАНУ за 2022 година.

  Собранието ќе се одржи со почеток во 12 часот во Свечената сала на МАНУ, во согласност со препораките и мерките за спречување на коронавирусот.

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  14.8 ° C
  14.8 °
  14.8 °
  88 %
  1kmh
  0 %
  Sat
  37 °
  Sun
  33 °
  Mon
  21 °
  Tue
  29 °
  Wed
  28 °
  spot_imgspot_img