674 новозаразени со КОВИД 19 денеска и 21 вкупно регистрирани починати лица

0
328

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 3.156 тестови, а регистрирани се 674 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 352, Битола – 44, Велес – 33, Прилеп – 31, Кавадарци – 27, Куманово – 22, Гевгелија – 21, Кичево – 17, Струмица – 16, Тетово и Гостивар – по 12, Охрид – 11, Неготино – 10, Ресен – 9, Радовиш – 8, Штип – 6, Кочани, Струга, Свети Николе , Валандово и Крушево – по 5, Македонски Брод и Демир Капија – по 3, Крива Паланка, Делчево, Берово , Дебар и Богданци – по 2, Кратово и Демир Хисар – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (674), регистрирани се 98 реинфекции.

Регистриран сe 978 оздравени пациенти од: Скопје – 569, Велес – 53, Куманово – 49, Битола – 47, Кавадарци – 39, Прилеп – 33, Тетово – 26, Гостивар, Струмица и Гевгелија – по 19, Неготино – 18, Кичево – 17, Радовиш – 12, Дебар – 9, Кочани и Ресен – по 8, Штип – 7, Охрид – 5, Кратово – 4, Свети Николе и Крива Паланка – по 3, Валандово, Богданци, Демир Хисар и Македонски Брод – по 2, Виница, Демир Капија и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 12 починати лица: 5 починати лица од Скопје (55г, 66г,74г, 74г и 78г), 2 починати лица од Тетово (69г и 78г) и по едно починато лице од Прилеп (88г), Охрид (88г), Струга (75г), Битола (85г) и Кочани (74г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 9 починати лица од: Скопје (2), Крива Паланка (3), Битола (1), Тетово (1), Струга (1), и Пробиштип (1). Починатите лица се на возраст од 48г. до 92г. Лицата за починати се пријавени во период од 31.01. до 20.02.2022. Од починатите лица, 5 се починати во домашни услови, а 4 лица во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица, кај 20 лице се регистрирани коморбидитети.

Направени се 3.156 тестови преку: ИЈЗ-417, ЦЈЗ Скопје-56, ЦЈЗ Битола-95, ЦЈЗ Прилеп-58, ЦЈЗ Тетово-6, ЦЈЗ Куманово-67, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–133, Жан Митрев (Филип Втори)-89, Авицена-83, Биотек-121, Систина-89, лабораторија Лаор-97, Синлаб-19, Ремедика-16, Плодност-36, Генеа-6, Никоб Лаб-233, ВФВ Медикал-48, Ели Медика-24, Ројал Медика–6, Спектра-ММ-14, Рапид Лаб–14, Жан Митрев Струмица–13, Нова Лаб Дијагностика–12, Рамус-26, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.374.

Досега во земјата се направени вкупно 1.878.073 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 295.082, бројот на оздравени пациенти е 280.675, на починати е 8.958 а бројот на активни случаи изнесува 5.449.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 136776, Активни 2971
Куманово 16075, Активни 222
Битола 14144, Активни 296
Прилеп 13497, Активни 201
Тетово 13327, Активни 168
Кавадарци 10078, Активни 208
Велес 9360, Активни 224
Гостивар 9351, Активни 83
Охрид 8471, Активни 133
Струмица 7889, Активни 123
Штип 7880, Активни 56
Кичево 5368, Активни 102
Кочани 4926, Активни 52
Струга 4637, Активни 69
Гевгелија 4196, Активни 89
Неготино 3609, Активни 84
Свети Николе 2618, Активни 26
Ресен 2573, Активни 61
Радовиш 2499, Активни 60
Крива Паланка 2355, Активни 25
Делчево 1883, Активни 15
Берово 1709, Активни 14
Дебар 1612, Активни 32
Валандово 1526, Активни 25
Виница 1361, Активни 8
Пробиштип 1282, Активни 4
Богданци 991, Активни 25
Кратово 927, Активни 15
Крушево 880, Активни 17
Демир Хисар 814, Активни 13
Македонски Брод 689, Активни 12
Демир Капија 547, Активни 9
Македонска Каменица 520, Активни 1
Пехчево 457, Активни 6
Дојран 255, Активни 0