More

  Руската војска тврди дека не наишла на отпор од украинските граничари

  Руската војска во соопштението во четвртокот тврди дека украинската гранична служба „не пружила никаков отпор“ на руските единици кои ја нападнале украинската територија.

   

  Во соопштението, исто така, се тврди дека руската војска ја „потиснала“ воздушната одбрана на Украина.

   

  Си-Ен-Ен не беше во можност веднаш да потврди ниту едно од тие тврдења.

   

  Негирање на авион: Во истата изјава, руската војска ги негираше тврдењата на украинските сили дека собориле неколку руски авиони, велејќи дека извештаите „не соодветствуваат со реалноста“.

   

  Генералштабот на украинските вооружени сили претходно соопшти дека пет руски авиони и еден хеликоптер биле соборени рано во четвртокот, додека руските сили ја нападнале Украина.

   

  CNN

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  3.6kmh
  0 %
  Wed
  28 °
  Thu
  28 °
  Fri
  29 °
  Sat
  29 °
  Sun
  29 °
  spot_imgspot_img