More

  Амбасадата на САД во Киев им порача на Американците „да се засолнат на место“

  Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Киев издаде предупредување за Американците во Украина „да се засолнат на место“ поради руските напади во голем број големи украински градови.

  „Има извештаи за руски напади врз цели во голем број големи украински градови, вклучувајќи ги Киев, Харков, Одеса, Ивано-Франковск и Мариупол“, објави амбасадата на Твитер.

  „На граѓаните на САД во Украина им се советува да се засолнат и да ги преземат следните активности:

  Ако слушнете силна експлозија или ако се активираат сирените, веднаш побарајте заштита.
  Ако сте во дом или зграда, одете на најниското ниво на структурата со најмалку надворешни ѕидови, прозорци и отвори; затворете ги сите врати и седнете во близина на внатрешен ѕид, подалеку од какви било прозорци или отвори.
  Ако сте на отворено, веднаш побарајте покритие во стврдната структура; ако тоа не е можно, легнете и покријте ја главата со рацете“.

   

  CNN

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  17.8 ° C
  17.8 °
  17.8 °
  82 %
  0.5kmh
  75 %
  Tue
  28 °
  Wed
  28 °
  Thu
  27 °
  Fri
  28 °
  Sat
  19 °
  spot_imgspot_img