(ВИДЕО) Путин: Кој ќе се обиде да ни се меша треба да знае дека одговорот на Русија ќе биде моментален и ќе ве доведе до такви последици какви што не сте доживеале во вашата историја

0
423

Пред да се раздени, непосредно пред да почнат експлозиите во градовите низ Украина, руската државна телевизија неочекувано емитуваше обраќање на рускиот претседател Владимир Путин.

Двете самопрогласени „народни републики“ Доњецк и Луганск, во отцепениот украински регион Донбас, кој тој официјално го призна како независен помалку од два дена претходно, „се обратија до Русија со барање за помош“, рече тој. За да одговори на тој повик, тој започна „специјална воена операција“. Неговата цел: да ја „демилитаризира“ и „деназифира“ Украина.

За неколку минути руските ракети почнаа да погодуваат цели во Украина. „Нашите акции се самоодбрана од закани“, им рече тој на своите сограѓани Руси, тврдејќи дека Москва не планира да ја окупира Украина. „Не планираме никому да се наметнуваме“, инсистираше тој.

Путин ја опиша „специјалната воена операција“ во ограничени термини, за заштита на луѓето што живеат во Донбас, кои, како што тврдеше, биле подложени на „геноцид“, обвинение што Украина строго го негира. Но, во следниот здив, тој критикуваше пошироко: „НАТО ги поддржува украинските неонацисти… нашите акции се самоодбрана од закани“.

Потоа, во извонреден пасус, тој директно разговараше со припадниците на војската на Украина, токму во тој момент на браникот на руската војска. Обраќајќи им се со „драги другари“, тој им рече дека дале „заклетва на верност на украинскиот народ, а не на антинародната хунта која ја ограбува Украина и ги злоупотребува истите тие луѓе“.

„Не следете ги неговите криминални наредби! побара тој. „Ве повикувам да го оставите оружјето и да си одите дома.

Како што направи многу пати досега, Путин тврдеше дека Русија нема друг избор освен да се брани. Со тврд тон во гласот, тој се чинеше дека им се закануваше на САД, Европа и НАТО, кои за само неколку минути ќе сведочат дека неговите вооружени сили ќе отворат оган врз Украина, нешто што Кремљ постојано го отфрлаше како западна „хистерика“.

„Кој ќе се обиде да ни се меша, а уште повеќе да создаде закани за нашата земја, за нашиот народ, треба да знае дека одговорот на Русија ќе биде моментален и ќе ве доведе до такви последици какви што не сте доживеале во вашата историја.

„Подготвени сме за секаков развој на настаните, донесени се сите неопходни одлуки во овој поглед.

Путин, кој со години го критикуваше Западот дека ги игнорираше неговите поплаки за проширувањето на НАТО кон руските граници, конечно возврати со бес. „Се надевам“, го заклучи своето кратко обраќање, „дека ме слушнаа“.