More

  Столтемберг: Немаме војници на НАТО во Украина и немаме никакви планови да испратиме војници на НАТО во Украина

  Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека Европа се соочува со нова безбедносна реалност по руската инвазија на Украина, потврдувајќи ја одлуката на Алијансата да ги активира одбранбените планови во Источна Европа.

  Тоа ќе биде нова Европа по инвазијата што ја видовме денеска – изјави Столтенберг на прес-конференција по вонредниот самит на НАТО.

  Столтенберг изјави дека Русија испланирала „ладнокрвна“ инвазија додека НАТО се стреми кон дипломатско решение за украинската криза, додавајќи дека Алијансата нема намера да испраќа сили во Украина.

  Немаме војници на НАТО во Украина и немаме никакви планови да испратиме војници на НАТО во Украина – изјави Столтенберг на прес конференцијата по итниот состанок на амбасадорите на Алијансата.

  Тој предупреди дека рускиот напад врз Украина ќе влијае на односите на Москва со НАТО.

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  30.8 ° C
  30.8 °
  30.8 °
  35 %
  1kmh
  20 %
  Thu
  29 °
  Fri
  35 °
  Sat
  36 °
  Sun
  26 °
  Mon
  20 °
  spot_imgspot_img