More

  Молдавија воведува вонредна состојба, Украинците на границата чекаат во колони

  Молдавија ќе воведе вонредна состојба и спремна е да прифати десетици илјади луѓе од соседна Украина, кажа молдавската претседателка Маја Санду.

  „Ќе им помогнеме на луѓето на кои им е потребна нашата помош и поддршка“, кажа таа.

  Десетици автомобили чекаат во колони на границата меѓу Украина и Молдавија, пренесуваат молдавските медиуми.

  Молдавија денес ќе го затвори својот воздушен простор и ќе ги пренасочи летовите на други аеродроми поради безбедносната ситуација во регионот, објави заменикот на молдавскиот премиер Андреј Спину на Фејсбук.

  извор/фото: агенции

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  7.8 ° C
  7.8 °
  7.8 °
  42 %
  4.1kmh
  20 %
  Fri
  8 °
  Sat
  7 °
  Sun
  1 °
  Mon
  -0 °
  Tue
  2 °
  spot_imgspot_img