More

  (ВИДЕО) Антивоени протести во Русија, уапсени над 700 лица

  Руската полиција приведе повеќе од 700 луѓе на антивоените протести во повеќе градови во Русија, откако претседателот Владимир Путин испрати војници да ја нападнат Украина, соопштија независни набљудувачи.

  „Повеќе од 735 лица се приведени во 40 градови“, соопшти ОВД-Инфо, која следи апсења на митинзи на опозицијата.

  Повеќе од 330 лица се приведени во Москва, соопшти мониторингот.

  На социјалните мрежи се објавени снимки од дел од протестите, за кои се тврди дека бројот на уапсени е над 850.

  Московските обвинители предупредија дека неовластените собири се незаконски и ќе доведат до „негативни последици“, а Федералниот истражен комитет издаде специјално предупредување за учесниците во„недозволените“ антивоени демонстранции.

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  28.8 ° C
  28.8 °
  28.8 °
  42 %
  2.1kmh
  20 %
  Thu
  26 °
  Fri
  35 °
  Sat
  36 °
  Sun
  26 °
  Mon
  20 °
  spot_imgspot_img