Москва е подготвена за преговори, за Украина да се предаде

0
294

Москва е подготвена за преговори за предавање на Украина, изјави денеска портпаролот на Путин, Дмитриј Пешков.

Според Пешков, рускиот претседател Владимир Путин е подготвен за преговори со украинскиот претседател Володимир Зеленски фокусирајќи се на гаранциите за неутрален статус и ветувањето дека нема да има оружје на украинска територија.

Тоа се условите, рече Песков, кои ќе овозможат постигнување демилитаризација и денацификација на Украина и ќе го елиминираат она што Русија во моментот го смета за закана за безбедноста на руската држава и народ.

„Претседателот ја формулира својата визија за тоа што би очекувале од Украина за да ги решиме горливите проблеми. Тоа е неутрален статус и одбивање да се инсталираат и користат системи за оружје“, рече Пешков.

Кремљ сугерира дека ќе го запре нападот доколку Украина се согласи со барањата на Путин

Пешков додаде дека Путин е тој што ќе одреди кога би можеле да се одржат преговорите и додаде дека Русија ќе влезе во преговорите само ако раководството на Украина е подготвено да разговара.

„Сегашната операција има свои цели и тие мора да се постигнат. Претседателот рече дека сите одлуки се донесени и целите мора да се постигнат“, рече Пешков сугерирајќи дека доколку Киев се согласи со барањата на Путин, сегашната инвазија на Украина ќе биде запрена.