Руските сили го гранатираат Киев, кон градот се упатуваат и тенкови

0
560

Украинските власти јавија дека врз во раните утрински часови во петокот почнале ракетни напади додека руските сили се приближуваат кон главниот град.

„Ужасни руски ракетни напади врз Киев“, напиша на Твитер министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, правејќи споредба со Втората светска војна, пренесува Политико.

„Последен пат нашиот главен град доживеа вакво нешто во 1941 година, кога беше нападнат од нацистичка Германија. Украина го победи тоа зло и ќе го победи ова“.
Нападите доаѓаат приближно 24 часа откако рускиот претседател Владимир Путин започна целосно бомбардирање и инвазија на Украина, повикувајќи ја земјата да се разоружа и да се откаже од амбициите за приклучување кон НАТО.

Нападот предизвика брза осуда од западните лидери, а САД, Велика Британија и Европската унија најавија дополнителни санкции против Москва, насочени кон олигарсите, банките и другите сектори.

Украинската влада потврди 137 смртни случаи и повеќе од 300 повредени. Киев, исто така, објави дека руските војници го зазеле радиоактивното место на поранешниот нуклеарен реактор во Чернобил.

„Природата на воената инвазија покажува дека главната цел на режимот на Кремљ е да го блокира Киев, да создаде копнен коридор до окупираниот полуостров Крим и самопрогласено Придњестровје“, се вели во белешката на Генералштабот на вооружените сили на Украина.

Висок претставник на американското Министерство за одбрана изјави за новинарите во четвртокот дека Русија има намера да ја „обезглави“ демократската влада во Киев. Силите на Путин „повлекуваат чекор кон Киев“, рече функционерот, „во основа ја обезглавуваат владата и инсталираат сопствен метод на управување“.

 

извор/фото: агенции