Денеска 517 нови случаи на ковид 19, пријавени 13 починати лица

0
332

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 2.669 тестови, а регистрирани се 517 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 261, Битола – 31, Кавадарци – 24, Прилеп и Велес – по 22, Куманово – 18, Тетово – 16, Кичево – 14, Гостивар и Штип – по 13, Охрид – 12, Крива Паланка – 11, Струмица – 10, Струга и Неготино – по 8, Кочани, Гевгелија, Свети Николе и Ресен – по 5, Дебар и Демир Хисар – по 4, Радовиш, Делчево, Валандово, Богданци, Кратово и Демир Капија – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (517), регистрирани се 72 реинфекции.

Регистриран сe 1.022 оздравени пациенти од: Скопје – 557, Тетово – 51, Велес и Куманово – по 45, Струмица – 32, Прилеп – 31, Кавадарци – 30, Охрид – 26, Гостивар – 25, Неготино – 21, Битола – 20, Кичево – 19, Дебар – 15, Гевгелија и Ресен – по 14, Штип – 13, Кочани – 11, Струга – 10, Радовиш – 8, Крушево – 5, Демир Хисар, Делчево, Богданци и Кратово – по 4, Крива Паланка, Свети Николе, Валандово, Демир Капија и Пехчево – по 2, Берово, Виница, Пробиштип и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 9 починати лица: 4 починати лица од Скопје (65г, 72г, 83г и 86г) и по едно починато лице од Струмица (78г), Кавадарци (42г), Македонски Брод (45г), Штип (81г) и Гевгелија (65г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 4 починати лица од: Скопје (1), Струмица (1), Крушево (1) и Кочани (1). Починатите лица се на возраст од 72г. до 79г. Лицата за починати се пријавени во период од 18.02. до 21.02.2022. Од починатите лица, 2 се починати во домашни услови, а 2 лица во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица, кај 13 лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.669 тестови преку: ИЈЗ-328, ЦЈЗ Скопје-48, ЦЈЗ Битола-89, ЦЈЗ Прилеп-42, ЦЈЗ Тетово-4, ЦЈЗ Куманово-75, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-20, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–119, Жан Митрев (Филип Втори)-58, Авицена-81, Биотек-109, Систина-67, лабораторија Лаор-58, Синлаб-15, Ремедика-10, Плодност-29, Генеа-9, Никоб Лаб-204, ВФВ Медикал-44, Ели Медика-20, Ројал Медика–6, Спектра-ММ-12, Рапид Лаб–16, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-23, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.177.

Досега во земјата се направени вкупно 1.883.560 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 296.229, бројот на оздравени пациенти е 282.604, на починати е 8.981 а бројот на активни случаи изнесува 4.644.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 137382, Активни 2507

Куманово 16126, Активни 190

Битола 14207, Активни 296

Прилеп 13542, Активни 186

Тетово 13363, Активни 126

Кавадарци 10126, Активни 187

Велес 9424, Активни 206

Гостивар 9371, Активни 63

Охрид 8497, Активни 114

Струмица 7917, Активни 99

Штип 7896, Активни 46

Кичево 5396, Активни 95

Кочани 4934, Активни 43

Струга 4646, Активни 49

Гевгелија 4208, Активни 70

Неготино 3620, Активни 64

Свети Николе 2624, Активни 19

Ресен 2583, Активни 49

Радовиш 2503, Активни 43

Крива Паланка 2373, Активни 37

Делчево 1889, Активни 15

Берово 1709, Активни 8

Дебар 1624, Активни 27

Валандово 1524, Активни 15

Виница 1362, Активни 4

Пробиштип 1284, Активни 4

Богданци 994, Активни 21

Кратово 929, Активни 11

Крушево 881, Активни 11

Демир Хисар 818, Активни 11

Македонски Брод 690, Активни 12

Демир Капија 551, Активни 10

Македонска Каменица 521, Активни 2

Пехчево 458, Активни 4

Дојран 257, Активни 0