More

  Путин по повикот од Зеленски: Русија е подготвена да испрати своја делегација на разговори со Украина

  Русија е подготвена да испрати своја делегација во Минск на разговори со Украина, изјави за новинарите, Димитриј Песков, прес-секретар на претседателот на Руската Федерација.

  Како што веќе знаете, денеска претседателот на Украина најави подготвеност да разговара за неутралниот статус на Украина. На почетокот претседателот Владимир Путин рече дека целта на операцијата е да помогне на ЛНР и ДНР, вклучувајќи и демилитаризација и денацизација на Украина. А тоа всушност е составна компонента на неутралниот статус. Во тој контекст, како одговор на предлогот на Зеленски, Владимир Путин е подготвен во Минск да испрати руска делегација составена од претставници од Министерството за одбрана, Министерството за надворешни работи и администрација на претседателот на преговори со украинската делегација – изјави Песков.

  фото:

  Economist & Jurist
  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  17.8 ° C
  17.8 °
  17.8 °
  82 %
  0.5kmh
  75 %
  Tue
  28 °
  Wed
  28 °
  Thu
  27 °
  Fri
  28 °
  Sat
  19 °
  spot_imgspot_img