(ВИДЕО) Според Бајден излезот е Трета Светска војна

0
939

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници воведоа санкции против руски официјални лица, бизнисмени, банки и економски сектори поради тековната воена операција на Москва во Украина, која рускиот претседател Владимир Путин ја опиша како „специјална воена операција“.

Алтернатива на санкционирањето на Русија за да се казни за нејзината инвазија на Украина би бил почеток на „Третата светска војна“, изјави американскиот претседател Џо Бајден.

Бајден рече дека една од неговите главни стратешки цели е да го одржи обединувањето на НАТО и Европската Унија додека Русија ја напаѓа Украина.

„Мојата цел од самиот почеток беше да се погрижам да го задржам целото НАТО и Европската унија заедно. Затоа што единственото нешто што мислам дека Путин мислеше дека може да го направи е да го подели НАТО, да му го отвори патот да остане неказнето, но тоа не да се случи“, рече Бајден во телевизиско интервју.

Кажа дека Русија може да плати висока цена и на долг и на краток рок поради инвазијата на Украина, додавајќи дека инвазијата ги зближува Европа и НАТО.

„Потезите на Путин всушност водат кон сосема спротивен ефект. Наместо поделба, тој доведе до зближување“, рече Бајден.

Запрашан за санкциите, Бајден рече дека верува дека тоа е еден од единствените начини да се казни Русија без ризик од војна на глобално ниво.

„Постојат две опции. Започнете трета светска војна, војувајте со Русија, физички. Или погрижете се земјата што дејствува толку спротивно на меѓународното право да ја плати цената за тоа“, рече меѓу другото Бајден.

извор/фото: агенции