Кремљ: Руската делегација допатува во Белорусија на преговори со Украинците

0
578

Руската делегација допатува во белорускиот град Гомељ за да ги започне преговорите со Украинците, потврди Дмитриј Песков, портпаролот на Кремљ, известува Агенција Анадолија (АА).

Песков изјави дека Русија е подготвена за разговори.

„Во согласност со постигнатите договори, руската делегација, составена од претставници на Министерството за надворешни работи, Министерството за одбрана и некои други институции, стигна во белорускиот град Гомељ, за почеток на преговорите со Украинците. Ќе бидеме подготвени да ги започнеме преговорите во Гомељ“, изјави Песков.

Порачувајќи дека руската страна е подготвена да ги започне преговорите во Гомељ, Песков рече дека сега ги чекаат Украинците.

извор: Агенција Анадолија (АА).