More

  Кремљ: Руската делегација допатува во Белорусија на преговори со Украинците

  Руската делегација допатува во белорускиот град Гомељ за да ги започне преговорите со Украинците, потврди Дмитриј Песков, портпаролот на Кремљ, известува Агенција Анадолија (АА).

  Песков изјави дека Русија е подготвена за разговори.

  „Во согласност со постигнатите договори, руската делегација, составена од претставници на Министерството за надворешни работи, Министерството за одбрана и некои други институции, стигна во белорускиот град Гомељ, за почеток на преговорите со Украинците. Ќе бидеме подготвени да ги започнеме преговорите во Гомељ“, изјави Песков.

  Порачувајќи дека руската страна е подготвена да ги започне преговорите во Гомељ, Песков рече дека сега ги чекаат Украинците.

  извор: Агенција Анадолија (АА).

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  14.8 ° C
  14.8 °
  14.8 °
  88 %
  1kmh
  0 %
  Sat
  37 °
  Sun
  33 °
  Mon
  21 °
  Tue
  29 °
  Wed
  28 °
  spot_imgspot_img