Дански новинари ранети во Украина

0
294

Двајца дански новинари биле застрелани денеска во североисточна Украина, но нивните животи не се во опасност, изјави нивниот работодавец.

Репортерот Стефан Вајчерт и фотографот Емил Филтенборг Микелсен биле ранети од куршуми додека известувале за дански дневен весник во близина на градот Охтирка, на околу 50 километри од руската граница, објави данскиот весник „Екстра Бладет“.

И покрај тоа што носеле панцири, тие биле ранети додека биле во возилото од истрели за кои не се знае од каде било пукано.

„Двајцата беа брзо пренесени во болница и се надвор од животна опасност“, пишува весникот.

Весникот додава дека е во контакт со данското Министерство за надворешни работи со цел да ги евакуира од Украина.

Фото:

OI Canadian