More

  YouTube со забрана на руските медиуми да заработуваат од реклами

  Платформата YouTube вчера им забрани на руските државни медиуми и другите руски канали да добиваат пари од реклами, кои се емитуваат заедно со снимките од истите.

  Имено слична одлука донесе претходно и Facebook, по руската воена интервенција во Украина.

  Повикувајќи се на „вонредни околности“, YouTube изјави дека привремено ќе ја запре можноста неколку канали да заработуваат на популарната видео платформа.

  Ова се однесува и на неколку руски канали кои се поврзани со неодамна објавените санкции, како што се санкциите на Европската унија, пренесува Ројтерс.

  Поставувањето реклами на YouTube во голема мера е контролирано од самата платформа.

  Социјалната мрежа Twitter, исто така, објави дека е свесна за фактот дека пристапот до Твитер е ограничен на некои луѓе во Русија и соопшти дека работи на тоа да ја направи страницата безбедна и достапна.

   

  извор/фото: агенции

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  14.8 ° C
  14.8 °
  14.8 °
  88 %
  1kmh
  0 %
  Sat
  37 °
  Sun
  33 °
  Mon
  21 °
  Tue
  29 °
  Wed
  28 °
  spot_imgspot_img