More

  Косовскиот министер за одбрана побара поголемо присуство на КФОР во северно Косово

  Косовскиот министер за одбрана, Арменд Мехај објави дека, со цел тесна координација со Меѓународните безбедносни сили во Косово, КФОР, по руската воена агресија врз Украина, утрово се сретнал со командантот на КФОР, генерал-мајор Ференц Кајар, јави дописникот на МИА од Приштина.

  Мехај информира дека побарал поголемо присуство на трупите на КФОР во северниот дел на Косово, како и поголемо јакнење на неговиот контигент.

  – Со генералот Кајар се согласивме да ја зголемиме координацијата меѓу институциите на државата и КФОР, како и да се зајакнат капацитетите и будноста на целата државна граница, напиша Мехај на својата страница на Фејсбук.

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  28.8 ° C
  28.8 °
  28.8 °
  42 %
  2.1kmh
  20 %
  Thu
  26 °
  Fri
  35 °
  Sat
  36 °
  Sun
  26 °
  Mon
  20 °
  spot_imgspot_img