More

  Блокирани скијачките патеки на Шапка

  Снегот што од ноќеска паѓа во Македонија, ја завеа Попова Шапка. Скијачките патеки се блокирани, ски-лифтовите не работат, а полицијата со возила пренесуваше луѓе нагоре, од подножјето на планината до паркингот, оти патеката не е проодна.

  На Шапка, каде што изминатите викенди беше преполно со туристи и скијачи, сега скоро и да нема луѓе. Малкуте посетители што решија денот да го поминат на снег не можат да скијаат, оти снегот не престанува да паѓа. Проблем за посетителите е и маглата. Повеќето луѓе се во затворените објекти на Шапка и времето го поминуваат со кафе и греано вино. Само малкумина, претежно деца, се на снегот и учат да скијаат во делот покрај ски-лифтовите.

   

  извор/фото: агенции

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  28.8 ° C
  28.8 °
  28.8 °
  42 %
  2.1kmh
  20 %
  Thu
  26 °
  Fri
  35 °
  Sat
  36 °
  Sun
  26 °
  Mon
  20 °
  spot_imgspot_img