More

  Папата Фрнциско порача: Оружјето нека замолчи!

  Папата денеска повика на отворање на хуманитарните коридори за помош на бегалците од Украина и порача дека оние кои почнуваат војни не треба да се залажуваат и да мислат дека Господ е на нивна страна.

  Додека некои држеа големи украински знамиња на плоштадот Свети Петар во Ватикан, папата Франциско во своето редовно неделно обраќање рече дека неговото срце е скршено и предложи среда да биде ден на молитва и пост за мир, пренесува „Ројтерс“.

  „Оружјето нека замолчи. Господ е со мировниците, а не со оние кои користат насилство. Народот е вистинска жртва, кој со својата кожа го плаќа лудилото на војната“, истакна папата Франциско.

   

  извор/фото: агенции

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  4.6kmh
  0 %
  Wed
  25 °
  Thu
  28 °
  Fri
  29 °
  Sat
  29 °
  Sun
  29 °
  spot_imgspot_img