Јанша: Нападот врз Украина е огромна грешка на Путин

0
363

Словенечкиот премиер Јанез Јанша денеска предупреди на домино ефект доколку Украина падне, истакнувајќи дека судбината на таа земја е клучна не само за Европа, туку и за целиот свет.

Тој смета дека сега е време Европа да се ослободи од енергетската зависност од Русија, пренесе СТА.

„Ако Украина падне, Молдавија е следната, а потоа Грузија. Работите би можеле да се заковаат на Западен Балкан – секаде каде што периферијата на ЕУ сè уште не е во (Европската унија) и НАТО. Тогаш балтичките земји речиси сигурно ќе бидат следните, и тогаш сме на работ на сериозен конфликт кој би можел да предизвика Трета светска војна“, изјави тој во интервју за Siol, Nova24 и Planet TV.

„Дали Украина се брани или не е важно за Словенија, Европа и целиот свет. Ако Украина опстојува, не можеме да сметаме на ескалација, туку на преговори“, рече тој.

Јанша, исто така, рече дека од дебаклот во Авганистан, Пекинг и Москва координираат некои потези.

Тој е убеден дека рускиот претседател Владимир Путин немаше да ја нападне Украина без некаква премолчена поддршка од Пекинг, кој се воздржа да ја осуди руската агресија во Советот за безбедност на ОН.

„Мислам дека ова е прв пат откако таа беше член на Советот за безбедност да застане на страната на Русија, осудувајќи ги санкциите против Русија, а не инвазијата. Ова не е неутрална политика“, нагласи Јанша.

Што се однесува до влијанието на санкциите, Јанша рече дека зависноста на Словенија и Европа од руската енергија е стратешки проблем, но истакна и дека нападот на Путин врз Украина конечно ја охрабри Европа да се ослободи од енергетската зависност од Русија.

„Нападот врз Украина е огромна грешка на Путин“, посочи Јанша, додавајќи дека Словенија и Европа ќе имаат проблеми со транзицијата од руската енергија неколку години, но дека Русија ќе загуби огромен пазар.

извор/фото: агенции