More

  Денеска нови 378 позитивни на КОВИД 19 и7 починати

  Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

  Направени се 2.560 тестови, а регистрирани се 378 нови случаи на КОВИД-19: Скопје –178, Куманово – 25, Битола – 23, Велес -21, Прилеп – 20, Кавадарци- 19, Тетово – 14, Штип и Кичево –по 9, Охрид и Ресен – по 8, Гостивар – 7, Гевгелија – 6, Неготино, Богданци и Струга – по 5, Свети Николе – 4, Струмица, Крива Паланка и Дебар – по 3, Кочани – 2, Делчево – 1.

  Од вкупниот број на позитивни (378), регистрирани се 58 реинфекции.

  Регистрирани сe 432 оздравени пациенти од: Скопје – 261, Битола – 28, Кавадарци – 24, Куманово – 18, Охрид – 16, Велес – 15, Прилеп – 12, Тетово – 8, Неготино и Кочани – по 6, Гостивар – 5, Ресен, Гевгелија, Струга и Струмица – по 4, Кичево и Радовиш – по 3, Крива Паланка – 2, Штип, Богданци, Свети Николе, Дебар, Берово, Кратово, Крушево, Македонски Брод и Дојран – по 1.

  Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 7 починати лица: 4 починати лица од Скопје (70г, 70г, 71г и 77г) и по едно починато лице од Битола (82г), Кратово (63г) и Охрид (90г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

  Од вкупниот број на починати лица (7), кај 7 лица се регистрирани коморбидитети.

  Направенисе 2.560 тестови преку: ИЈЗ-203, ЦЈЗ Скопје-63, ЦЈЗ Битола-92, ЦЈЗ Прилеп-41, ЦЈЗ Тетово-1,ЦЈЗ Куманово-69,Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0,Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0,ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–144,Жан Митрев (Филип Втори)-79,Авицена-63, Биотек-83, Систина-50, лабораторија Лаор- 136,Синлаб-4, Ремедика-0, Плодност-33, Генеа- 7,Никоб Лаб-204, ВФВ Медикал- 39,Ели Медика- 20, Ројал Медика–11, Спектра-ММ-7, Рапид Лаб–9,ЖанМитрев Струмица–12,Нова Лаб Дијагностика–5, Рамус-10, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 1.175.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.889.266 тестирања на КОВИД-19.Вкупната бројка на КОВИД – дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 297.081,бројот на оздравени пациенти е 283.908, на починати е 9.001, а бројот на активни случаи изнесува 4.172.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
  Скопје 138130, Активни 2216
  Куманово 16125, Активни 172
  Битола 14262, Активни 237
  Прилеп 13581, Активни 181
  Тетово 13359, Активни 121
  Кавадарци 10123, Активни 173
  Велес 9425, Активни 199
  Гостивар 9357, Активни 60
  Охрид 8528, Активни 103
  Струмица 7901, Активни 79
  Штип 7884, Активни 57
  Кичево 5417, Активни 95
  Кочани 4950, Активни 31
  Струга 4655, Активни 50
  Гевгелија 4220, Активни 71
  Неготино 3618, Активни 50
  Свети Николе 2598, Активни 18
  Ресен 2590, Активни 46
  Радовиш 2469, Активни 38
  Крива Паланка 2373, Активни 34
  Делчево 1892, Активни 15
  Берово 1709, Активни 5
  Дебар 1628, Активни 30
  Валандово 1467, Активни 14
  Виница 1360, Активни 2
  Пробиштип 1279, Активни 5
  Богданци 998, Активни 18
  Кратово 927, Активни 6
  Крушево 884, Активни 10
  Демир Хисар 820, Активни 12
  Македонски Брод 692, Активни 9
  Демир Капија 561, Активни 11
  Македонска Каменица 520, Активни 2
  Пехчево 459, Активни 2
  Дојран 320, Активни 0

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  3.6kmh
  0 %
  Wed
  28 °
  Thu
  28 °
  Fri
  29 °
  Sat
  29 °
  Sun
  29 °
  spot_imgspot_img