More

  Итна седница на Генералното Собрание на ОН за Украина

  Советот за Безбедност на ОН за денеска свика итно вонредно заседание на Генералното Собрание на ОН, на кое сите земји-членки на Светската организација можат да се изјаснат за руската инвазија врз Украина.

  Резолуцијата, која беше предложена од САД и Албанија, синоќа е усвоена од 11 земји. Русија гласала против, а Кина, Индија и Обединетите Арапски Емирати биле воздржани. Вето не било можно според важечките прописи на ОН, кога станува збор за таков вид резолуција.

  Врз основа на процедурата востановена во 1950 година, наречена „Обединување за одржување на мирот“, усвоената резолуција не може да биде предмет на вето од постојаните членки на Советот за Безбедност.

  Се очекува вонредната седница да трае најмалку еден ден.

   

  Слободна Европа

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  17.8 ° C
  17.8 °
  17.8 °
  82 %
  0.5kmh
  75 %
  Tue
  28 °
  Wed
  28 °
  Thu
  27 °
  Fri
  28 °
  Sat
  19 °
  spot_imgspot_img