More

  Зеленски: Следните 24 часа ќе бидат клучни за Украина

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски во телефонски разговор со премиерот на Обединетото Кралство Борис Џонсон оценил дека следните 24 часа ќе бидат клучни за Украина, соопштија од кабинетот на Џонсон.

  Џонсон рече дека отпорот на украинскиот народ е херојски и дека ќе направи се што е во негова моќ за да добие помош во одбрана од Велика Британија и нејзините сојузници на Украина.

  Џонсон цврсто ја повтори поддршката на Лондон за територијалниот интегритет на Украина.

  Министерот за одбрана на Украина Алексеј Резников оцени дека имало пресвртница во конфликтот меѓу Русија и Украина, бидејќи, според него, војната станала европска.

  Резников на Фејсбук напиша дека половина Европа веќе собира оружје и опрема за заштита на Украина.

  Значително е зголемен кругот на држави кои даваат вистинска помош“, посочи Резников.

  Тој додаде дека Европа веќе обезбедила привремено засолниште за десетици илјади бегалци од Украина.

   

  извор/фото: агенции

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  14.8 ° C
  14.8 °
  14.8 °
  88 %
  1kmh
  0 %
  Sat
  37 °
  Sun
  33 °
  Mon
  21 °
  Tue
  29 °
  Wed
  28 °
  spot_imgspot_img