More

  Абдиџику: Евроатлантското единство околу Украина – историска шанса за Косово во НАТО

  – Лидерот на опозицискиот Демократски сојуз на Косово, Љумир Абдиџику вели дека „досегшното евроатлантското единство во реагирањето на руската агресија врз Украина“ претставува историска шанса за Косово за зачленување во НАТО, јави дописникот на МИА од Приштина.

  Абдиџику ги повика косовските државни институции да го искористат „историскиот прозорец“ кој се појави по заедничките реакции на Европската Унија и Соединетите Американски Држави и другите членки на НАТО во однос на украинската криза. – Сегашното евроатлантско единство како реакција на руската тиранија врз Украина е историски прозорец за Косово. Нашето зачленување во НАТО има нова шанса. Косово, нашите институции, нашата дипломатија, треба да го искористат овој историски прозорец кој ретко се отвора волку многу, напиша Абдиџику на неговата страница на Фејсбук.

  МИА

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  2.1kmh
  20 %
  Thu
  28 °
  Fri
  28 °
  Sat
  29 °
  Sun
  28 °
  Mon
  27 °
  spot_imgspot_img