More

  ЕУ ги стави во сила најавените остри санкции против Руската централна банка – рубљата падна

  Европската унија ги стави во сила најавените остри санкции против Руската централна банка. Рубљата падна на рекордно ниско ниво, објави DW.

  Санкциите на ЕУ против Руската централна банка, кои стапија во сила во текот на ноќта, предвидуваат забрана за трансакции со банката. Освен тоа, замрзнат е и имототна банката со цел да се спречи финансирање на војната на Русија против Украина.

  Државниот секретар во Канцлерамтот во Берлин, Јерг Кукис, на Твитер напиша дека сличен чекор ќе преземат и САД.

  Според наводи на првиот европски дипломат, Жозеп Борел, ЕУ, заедно со другите земји од Групата 7, ќе замрзне околу половина од финансиските резерви на Руската централна банка. „Ова значително ќе го погоди финансискиот систем на Русија“, изјави Борел вчеравечер (27.02).

  Текстот во целост на: DW.

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  24.8 ° C
  24.8 °
  24.8 °
  57 %
  1.5kmh
  0 %
  Fri
  24 °
  Sat
  36 °
  Sun
  30 °
  Mon
  22 °
  Tue
  29 °
  spot_imgspot_img