More

  За колку поскапеа производите во маркетите само за 10 дена!

  Ценометар.мк при проверката на новите цени од страна на сервисот Ценометар.мк забележавме драстичен скок на цените кај следните производи и тоа во рок од само 10 дена од последната проверка.

  Зголемувањето е генерално кај сите производи, но најистакнато е кај следниве категории:

  1. Банана – поскапена за 8-10 денари!
  2. Лимон – поскапен за 5-7 денари!
  3. Јаболка – поскапени за 8 денари!
  4. Домат – поскапен за 14 денаари!
  5. Зелка – поскапена за 4 денари!
  6. Компир – поскапен за 6 денари!
  7. Брашно – поскапено за 4 денари!
  8. Грав – поскапен за 17 денари!
  9. Путер – поскапен за 5 денари!
  10. Ајдамер кашкавал – поскапен за 67 денари!
  11. Гауда кашкавал – поскапена за 29 денари!
  12. Свинска кртина – поскапена за 20-40 денари!

  Поскапувањата се различни по различни маркети, но генералниот тренд е јасен.
  Дали е доволна мерката за замрзнување само на основните производи, или Владата треба генерално да ги замрзне цените на сите производи? Дали луѓето не треба да јадат овошје и зеленчук кој немилосрдно поскапува?
  Со ваков раст на цените, народот нема да може да купува воопшто овошје и зеленчук и неговата прехрана ќе се сведе на леб, ориз и масло, за жал, велат од Ценометер.мк.

  извор: Ценометaр.мк

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  3.6kmh
  0 %
  Wed
  28 °
  Thu
  28 °
  Fri
  29 °
  Sat
  29 °
  Sun
  29 °
  spot_imgspot_img