More

  Петков ќе го разреши министерот за одбрана – „Мојот министер за војна не може да го користи зборот „операција“

  За време на вонредната изјава на Советот на министри,бугарскиот премиер Кирил Петков рече дека бара оставка од министерот за одбрана Стефан Јанев. Петков додаде дека за разрешувањето на Јанев ќе се расправа на вонредна седница на владата денеска, а ќе се гласа и на вонредна седница на парламентот утре.

  Изборот ќе следува откако Јанев на социјалната мрежа Фејсбук, коментирајќи ја инвазијата на Русија над украина напишал дека на 200 километри од Бугарија се одвива „операција“. Тоа не било во склад со проевроспката политика на Бугарија.

  – Ниту еден министер нема право на сопствена надворешна политика, особено на Фејсбук. Мојот министер за војна не може да го користи зборот „операција“ наместо зборот „војна““, рече тој за ситуацијата на Украина.

  Петков посочи дека успешно соработувал со министерот Јанев во време на техничка влада, но во моментов сите коалициски партнери се едногласни за неговата оставка.

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  28.8 ° C
  28.8 °
  28.8 °
  42 %
  2.1kmh
  20 %
  Thu
  26 °
  Fri
  35 °
  Sat
  36 °
  Sun
  26 °
  Mon
  20 °
  spot_imgspot_img