More

  Централната банка на Русија денеска ја зголеми референтната каматна стапка од 9,5 на 20 отсто годишно за да ја штити рубљата

  Централната банка на Русија денеска ја зголеми референтната каматна стапка од 9,5 на 20 отсто годишно, со цел да се спротивстави на ризиците од губење на вредноста на рубљата и зголемувањето на инфлацијата.

  „Надворешните околности за руската економија драстично се променија. Подигнувањето на основната стапка ќе овозможи зголемување на каматните стапки на депозитите до нивото потребно за неутрализирање на ризиците од растечката опасност од девалвација и инфлација. Ова ќе ја поддржи финансиската и ценовната стабилност и ќе ги заштити заштедите на граѓаните од девалвација“, се вели во соопштението на Банката на Русија.

  Ова е највисокото ниво на референтни каматни стапки што Русија некогаш го имала. Претходното рекордно ниво од 17 отсто беше забележано во декември 2014 година.

  извор: Слободен печат

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  28.8 ° C
  28.8 °
  28.8 °
  42 %
  2.1kmh
  20 %
  Thu
  26 °
  Fri
  35 °
  Sat
  36 °
  Sun
  26 °
  Mon
  20 °
  spot_imgspot_img