More

  Народна банка: Позначајни движења кај каматните стапки на банките и штедилниците

  Трендот на намалување на просечната каматна стапка на вкупните кредити продолжи и во јануари 2022 година. Таа се сведе на ниво од 4,35%.

  Просечната каматна стапка на вкупните депозити изнесува 0,71%.

  Најновото соопштение за позначајните движења кај каматните стапки на банките и штедилниците е достапно на следната врска:

  https://www.nbrm.mk/content/statistika/Soopstenija/%D0%9AS/2022/Soopstenie_za_pecat_kamatni_stapki_2022_januari_mk.pdf

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  3.6kmh
  0 %
  Wed
  28 °
  Thu
  28 °
  Fri
  29 °
  Sat
  29 °
  Sun
  29 °
  spot_imgspot_img