More

  (ВИДЕО) Почнуваат преговорите меѓу Русија и Украина

  Според Кабинетот на претседателот на Украина, украинската делегација ја сочинуваат, меѓу другите, министерот за одбрана Алексеј Резников, лидер на фракцијата „Слуга на народот“ и заменик-министерот за надворешни работи на Украина, Дејвид Арахами, советник на претседателот Кабинетот, Михаил Подољак, прв заменик-шеф на украинската трилатерална контакт група, Андреј Костин, пратеникот Рустем Умеров и заменик-министерот за надворешни работи на Украина, Микола Точицки, пренесе Спутник.

  Руската делегација, според агенцијата, ќе ја пречека помошник претседателот на Русија, Владимир Медински.

  Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека главната цел на руската армија во Украина е безбедноста на цивилното население.

   

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  overcast clouds
  2.8 ° C
  2.8 °
  2.8 °
  87 %
  1kmh
  100 %
  Thu
  9 °
  Fri
  13 °
  Sat
  15 °
  Sun
  10 °
  Mon
  6 °
  spot_imgspot_img