(ВИДЕО) Почнуваат преговорите меѓу Русија и Украина

0
268

Според Кабинетот на претседателот на Украина, украинската делегација ја сочинуваат, меѓу другите, министерот за одбрана Алексеј Резников, лидер на фракцијата „Слуга на народот“ и заменик-министерот за надворешни работи на Украина, Дејвид Арахами, советник на претседателот Кабинетот, Михаил Подољак, прв заменик-шеф на украинската трилатерална контакт група, Андреј Костин, пратеникот Рустем Умеров и заменик-министерот за надворешни работи на Украина, Микола Точицки, пренесе Спутник.

Руската делегација, според агенцијата, ќе ја пречека помошник претседателот на Русија, Владимир Медински.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека главната цел на руската армија во Украина е безбедноста на цивилното население.